Agnieszka Kaniewska
„Wędrówka śladami syberyjskiej duchowości”
Zapraszamy na fragment opowieści o Syberii, na spotkanie ze śpiącym lamą; z szamańskimi duchami Buriacji; staroobrzędowcami, którzy modlą się z 300-letniej biblii z Supraśla; na podróż po syberyjskich bezdrożach w poszukiwaniu polskich śladów,
Syberia – “największe więzienie świata”, “kraina wiecznego mrozu” – to hasła, które najczęściej kojarzą się z tą bezkresną przestrzenią. A jednak ta przestrzeń to nie tylko martyrologia i zimno. To kraina, która kryje w sobie niesamowitą różnorodność. To tu w jednym miejscu splata się historia z niezwykłością przyrody. To tu współczesne szklane domy, dostojne drapacze chmur dają cień ozdobionym kunsztowną snycerką drewnianym domom sprzed stuleci. To tu historia zsyłki splata się z dobrowolnym przesiedleniem chłopów w XIX w. w poszukiwaniu szczęścia. Syberia to przede wszystkim mozaika: mozaika historii, odkryć geograficznych, szamańskich i lamaistycznych wierzeń, które współistnieją z miejscowym prawosławiem. Wędrówka śladami syberyjskiej duchowości to fragment opowieści o Syberii, zaledwie skrawek tego, co kryje w sobie ten region świata, to zejście ze znanych szlaków, by poznać bliżej, to co owiane jest tajemnicą.
O MNIE
Politolożka i rosjoznawczyni. Doktorantka Uniwersytetu Wrocławskiego. Absolwentka Moscow School of Civic Education. Bada losy Polaków na Syberii w XIX i XX w. oraz analizuje zachowania wyborcze we współczesnej Rosji. Uczestniczka międzynarodowych obserwacji wyborów w Ukrainie i Rosji. Pasjonatka krajów rosyjskojęzycznych. Na Wschód jeździ od 18 lat, przez trzy (2014 – 2017) mieszkała w Rosji, badając historię Polaków oraz poznając zwyczaje lokalnych społeczności. Prowadzi projekt „Syberyjski Białystok” – związany z polską wioską Białystok pod Tomskiem. Podróż jest dla niej niekończącym się spotkaniem z tym, co niezwykłe, a także lekcją pokory. Pracuje jako pilotka wyjazdów do Rosji oraz media manager.
Prowadzi bardzo periodycznego bloga: https://agakaniewska.wordpress.com/