Zbyszek Pawlak

„WSCHODNIE OPOWIEŚCI Z PÓŁNOCNEGO KAUKAZU" - ZBYSZEK PAWLAK

O twardych góralach z granicy Europy i Azji, mitologicznym przeklęciu, zbuntowanych aniołach, wieżach jak z baśni Tolkiena, najpiękniejszych kobietach, męskim honorze, tańcu, wojnie; osetyjskich pieragach i największym zamachu terrorystycznym w Europie.

Opowieść Zbyszka Pawlaka pozwala zrozumieć Kaukaz – nieokiełznany, barwny, ale od wielu lat rozszarpywany przez krwawe konflikty.

Tragiczne wydarzenia przychodzą na nas z zaskoczenia, ale bywają i te doskonale zaplanowane. Od pamiętnego zamachu terrorystycznego z 11 września 2001 roku w Nowym Jorku poprzez kolejne na pociągi w Madrycie, metro w Londynie, biura wydawniczego w Paryżu, kawiarnię w Sydney czy Kopenhadze uświadamiamy sobie, że nikt nie jest wolny od pozornie nieprzewidywalnych zdarzeń i niebezpieczeństwa przychodzącego z zewnątrz. Historia największego i najbardziej okrutnego zamachu terrorystycznego w Europie, choć rzadko wspominana, wydarzyła się tuż obok nas, u podnóży gór Kaukazu.

1 września 2004 roku do szkoły u podnóży gór Kaukazu wtargnęli zamaskowani i doskonale przygotowani islamscy bojownicy. Po trzech dniach doszło do masakry podczas, której zginęły 334 osoby, w tym połowa to dzieci. Świat został wstrząśnięty a terroryzm objawił swoje najstraszniejsze oblicze.

Zbigniew Pawlak był w Biesłanie po tych tragicznych wydarzeniach. Odwiedził ponad setkę osetyjskich rodzin. Mieszkał w ich domach, słuchał ich historii, jadł z nimi, uczestniczył w uroczystościach. Po 10 latach wrócił, by zobaczy, jak zmieniło się ich życie.

Choć minęło już 15 lat, ta  poruszająca historia kaukaskich górali nie pozwala zapomnieć o tym, że  w każdej wojnie, po obu stronach barykady są ludzie.

O MNIE

znawca Wschodu, w wieku 21 lat posłuszny zewowi serca wyjechał do Azji Środkowej z misją „zmienić świat”! Mieszkał tam przez 10 lat biorąc czynny udział w programach rozwojowych. Poznawał „sowieckiego człowieka” i adoptował azjatycką mentalność. Zderzył się z radykalnym Islamem i autorytarnym przywództwem. Widział wojnę, doświadczał biedy i płakał z rodzinami największego zamachu terrorystycznego w Europie.

Profesjonalne szlify zdobywał w krajach Azji Środkowej włączając region podwyższonego ryzyka: w Afganistanie, na Północnym Kaukazie i w Nepalu po trzęsieniu ziemi w 2015 roku. Zawsze wierzy w lepsze jutro i odnajduje drogę wyjścia, ufając w prowadzenie Wszechmogącego.

Więcej na: https://www.facebook.com/miedzykulturami/

Reportaż „Pęknięte Miasto. Biesłan” – Zbyszek Pawlak, Jerzy Wlazło
http://pekniete-miasto-bieslan.pl/

Rozmowa w Trójce o najokrutniejszym zamachu w Europie
https://www.youtube.com/watch?v=vg0tdd1gaQQ&t=12s

Historia malowana piaskiem:
https://www.youtube.com/watch?v=UkU7woZvgCw

Radykalizm bez brody – Zbyszek Pawlak TEDx Warszawa
https://www.youtube.com/watch?v=m-VBaUtsCAY&t=18s