Beata Lewandowska-Kaftan

„Zanzibar, gdzie Afryka spotyka się z Orientem”

Przez wieki żeglarze i kupcy z Arabii, Indii, Persji, Wysp Korzennych i Dalekiego Wschodu przemierzali Ocean Indyjski, a monsuny gnały ich łodzie ku wschodnim wybrzeżom Afryki. Tu, w krainie Zandż, spotykali się i wymieniali towary z afrykańskimi ludami Bantu. Niektórzy zostawali, budowali domy, zakładali rodziny, mieszali krew. Krok po kroku Afrykanie i przybysze wspólnie tworzyli nowy język, wierzenia, obrzędy, nowe wzory, pieśni, stroje, architekturę, potrawy, smaki i zapachy. Stworzyli klejnot – barwną, kosmopolityczną kulturę Suahili. Afryka dała jej witalność, rytmy, stare obrzędy i moc trwania we wspólnocie. Arabia – islam, poezję i kunszt żeglarski. Indie i Daleki Wschód – przyprawy, smaki i zmysł do handlu. Persja muzykę i bogactwo starych wzorów. Wybrzeże Suahili, którego sercem jest Zanzibar, to jedyne miejsce na świecie, gdzie Afryka tak mocno splotła się z Orientem.

Zapraszam na pokaz zdjęć i opowieści z Zanzibaru, w podróż po historii i współczesności, na spotkania z żeglarzami i rybakami, na podwodne pola alg, na tradycyjne wesele i sekretny kobiecy rytuał unyago, do domów moich zanzibarskich przyjaciół. Do pięknego, zmysłowego świata Suahili, gdzie kobiety spowite w czarne buibui mijają się z tymi w kolorowych kangach, głos afrykańskich bębnów miesza się z dźwiękami liry kanun, a mocna arabska kawa pachnie kardamonem. Karibuni sana!

Na Festiwalu książki Zanzibar – wyspa skarbów. Opowieści ze świata Suahili oraz Afryka jest kobietą  w promocyjnej cenie i z osobistą dedykacją.

Beata Lewandowska-Kaftan – z wykształcenia geograf, z zawodu wydawca, z zamiłowania… kobieta w podróży. Przez ponad 30 lat pracowała dla szacownych oficyn polskich i międzynarodowych koncernów wydawniczych. Wprowadzała na polski rynek książki i filmy National Geographic. 15 lat temu zakochała się w Afryce od pierwszego wejrzenia i wciąż tam wraca. Podróżowała po Kenii, Tanzanii i Zanzibarze, Ugandzie, Etiopii, Namibii, Botswanie, Zimbabwe, Mali, Burkina Faso, RPA. Ale także po Indiach, Sri Lance, Gwatemali, Meksyku, Egipcie i Maroku. Za najpiękniejsze miejsca na Ziemi uważa okolice jeziora Turkana na północy Kenii, jeziora Natron w Tanzanii oraz Zanzibar.

Zafascynowana Afryką i spotkanymi tam ludźmi napisała dwie książki „Afryka jest kobietąoraz „Zanzibar – wyspa skarbów. Opowieści ze świata Suahili. Publikuje w prasie i Internecie. Książki  spodobały się Czytelnikom i księgarzom. „Zanzibar – wyspa skarbów” otrzymała prestiżową NAGRODĘ MAGELLANA jako Książka podróżnicza 2018, a „Afryka jest kobietą” została wyróżniona w 2017 jako Książka Roku przez portal Granice. Prowadzi autorską stronę poświęconą Afryce: https://web.facebook.com/beata.lewandowska.kaftan/