Goście i prezentacje festiwalu Pasterka 2017

.

Bartek Sabela - Wszystkie ziarna piasku

Wszystkie Ziarna Piasku to podróż na teren Sahary Zachodniej - ostatniej afrykańskiej kolonii. To podróż do nieistniejącego kraju – Saharyjskiej Arabskiej Republiki Demokratycznej - zawieszonego w niebycie pośród otchłani saharyjskiej hammady. To spotkanie z ludźmi Sahrawi, mieszkającymi od 40 lat w obozach uchodźców oraz ich rodzinami żyjącymi pod brutalną okupacją sąsiedniego kraju. To historia zapomnianej wojny oraz największego na świecie muru oddzielającego dwa narody. To opowieść o miejscu gdzie słowo 'tymczasowy' nabiera przerażającego wymiaru.
"Gdy Bartek Sabela jechał do El Aaiún, stolicy okupowanej Sahary Zachodniej, instrukcja, którą otrzymał od saharyjskich aktywistów, brzmiała: „Nie rozmawiaj z nikim dłużej niż czterdzieści sekund, nigdy nie podawaj żadnych szczegółów, miejsc, nazwisk”. Musiał kłamać, by przedostać się przez granicę, a ukrywając się przed policją, obserwował, jak wygląda życie w okupowanym mieście. Pojechał również na drugą stronę muru, na Terytoria Wyzwolone kontrolowane przez partyzantów walczącego o niepodległość POLISARIO. I do Algierii, gdzie przez wiele tygodni mieszkał w obozach dla saharyjskich uchodźców – jedynym w swym rodzaju w pełni zorganizowanym państwie na wygnaniu."


Bartek Sabela

zdjecie autora

Bartek Sabela – z wykształcenia architekt, a z zamiłowania fotograf, snowboardzista i przede wszystkim wspinacz. Jako pisarz debiutował w 2013 roku książką Może (morze) wróci. Opowieść o Uzbekistanie i ginącym Morzu Aralskim została nagrodzona Bursztynowym Motylem oraz Nagrodą Magellana. Obecnie związany jest z wydawnictwem Czarne, gdzie w październiku 2015 roku ukazała się jego druga książka Wszystkie Ziarna Piasku. Reportaż z terenów Sahary Zachodniej, ostatniej afrykańskiej kolonii został nagrodzony przez fundację Afryka Inaczej Afrykasem 2015 i nominowany do nagrody Newsweeka im. Teresy Torańskiej. W kwietniu 2017 ukazała się jego trzecia książka „Afronauci” - reportaż o pewnym Zambijczyku, który pięćdziesiąt lat temu, miał marzenie by zostać pierwszym człowiekiem na Księżycu. Obecnie podróżuje do Demokratycznej Republiki Konga, gdzie pracuje nad nowym tematem. Współpracuje z Kontynentami oraz Dużym Formatem Gazety Wyborczej.

.5 3 7


. .

Katarzyna Biernacka - O harpiach, ślimakach, jaskiniach i dronach, czyli czego szukaliśmy w rezerwacie górskim w południowym Belize

Jakie są najgroźniejsze stworzenia żyjące w selvie i co jedzą drapieżne harpie? Gdzie szukać nieznanych nauce gatunków mikroskopijnych mięczaków? Po co zjeżdżać na dno leja krasowego o głębokości 100 metrów? Jak za pomocą kamery termowizyjnej znaleźć wyjce? Kasia Biernacka opowie o wspartej przez grant National Geographic wyprawie w góry południowego Belize.

Katarzyna Biernacka

kasiabiernacka

Jestem przede wszystkim grotołazem oraz fotografem outdoorowym i jaskiniowym. Od kilkunastu lat jeżdżę na wyprawy eksploracyjne, przede wszystkim do jaskiń Meksyku, a także Hiszpanii i Stanów Zjednoczonych. Podczas wypraw robię zdjęcia dokumentujące eksplorację i pokazujące piękno podziemnego świata, można je obejrzeć na mojej stronie kasiabiernacka.com. W życiu zawodowym jestem dyrektorem Konkursu Filmowego Festiwalu Górskiego w Lądku Zdroju oraz autorką warsztatów edukacyjnych dla dzieci.

więcej na: www.kasiabiernacka.com

belize kasiabiernacka_dsc04053.belize kasiabiernacka_mg7341.belize kasiabiernacka_mg7711


.

Mateusz Waligóra - Chadar. Koniec lodowej drogi

W styczniu 2017 roku dziennikarz National Geographic Polska Mateusz Waligóra wraz z fotografem Michałem Dzikowskim rozpoczęli nowy reporterski projekt. Dokumentują kultury, tradycje i miejsca, które właśnie teraz - dzisiaj ulegają nieodwracalnym zmianom. W ramach wyprawy Chadar Aztorin Expedition przemierzali zamarzniętą himalajską rzekę Zanskar, która zimą stanowi jedyne połączenie między północnoindyjskimi regionami Ladakh i Zanskar. Chadar - bo tak nazywa się wyjątkowy, praktykowany od wieków rytuał marszu lodowym szlakiem - niedługo zniknie. Dlaczego? Odpowiedź w trakcie prelekcji.

Mateusz Waligóra

01 www.mateuszwaligora.com-www.clearskiesahead.com

Mateusz Waligóra – specjalista od wyczynowych wypraw w najbardziej odludne miejsca naszej planety. Szczególnym upodobaniem darzy pustynie, od Australii po Boliwię. Na koncie ma rowerowy trawers najdłuższego pasma górskiego świata – Andów, samotny rowerowy przejazd przez najtrudniejszą drogę wytyczoną na ziemi – Canning Stock Route w Australii Zachodniej oraz samotny pieszy trawers największej solnej pustyni świata – Salar de Uyuni w Boliwii. Za swoje wyprawy wyróżniany jest na największych polskich festiwalach podróżniczych. Jest także jedynym polskim współlaureatem grantu eksploracyjnego Polartec Challenge. Na co dzień stały współpracownik National Geographic Traveler oraz przewodnik wypraw trekkingowych na kilku kontynentach. Jest autorem książki TREK wydanej nakładem wydawnictwa Agora. Jego fotografie można odnaleźć na stronie www.mateuszwaligora.com

04 www.mateuszwaligora.com-www.clearskiesahead.com.02 www.mateuszwaligora.com-www.clearskiesahead.com.03 www.mateuszwaligora.com-www.clearskiesahead.com


.

Anna Jaklewicz - Indonezja. Po drugiej stronie Raju

Dziewięć miesięcy w samotnej podróży, tysiące pokonanych kilometrów, dziesiątki odwiedzonych wysp. Indonezyjska wyprawa Anny Jaklewicz zaprowadziła ją na odległe archipelagi i w rejony zamieszkałe przez grupy etniczne o unikatowych zwyczajach. Pokaz INDONEZJA. PO DRUGIEJ STRONIE RAJU pozwoli nam przyjrzeć się bliżej kilku z nich. Poznamy bissu – tzw. piątą płeć czyli androgenicznych szamanów z grupy etnicznej Bugis. Weźmiemy udział w ich rytualnym tańcu ze sztyletami i dorocznym święcie mappalili, rozpoczynającym porę deszczową. U Toradżów, górali z Celebesu, przyjrzymy się niezwykłym pogrzebom, organizowanym nawet kilka lat po śmierci. Odwiedzimy targ bawołów, świętych zwierząt Toradżów, żeby dowiedzieć się, dlaczego wartość niektórych przekracza cenę nowego samochodu. Pokaz slajdów uzupełnią unikatowe materiały filmowe. Zobaczymy relację wideo z szamańskiego rytuału, któremu poddała się Ania Jaklewicz i dowiemy, jak indonezyjskie duchy pomagają swatać!

Spotkanie połączone będzie z promocją książki. Możliwość zakupu książki z autografem.

Anna Jaklewicz

anna jaklewicz 3

Anna Jaklewicz – podróżniczka, archeolog i fotograf. Autorka książek: Indonezja. PO DRUGIEJ STRONIE RAJU i NIEBO W KOLORZE INDYGO. CHINY Z DALA OD WIELKIEGO MIASTA. Relacje z podróży publikuje m.in. w National Geographic TRAVELER i Magazynie Podróżników TamTam. Organizatorka wypraw do Azji i pilot wyjazdów trampingowych. Prowadzi zajęcia międzykulturowe dla młodzieży oraz warsztaty archeologiczne dla dzieci.

Nie liczy stempli w paszporcie, zazwyczaj wyjeżdża na dłużej. W Sudanie spędziła ponad pół roku, w Egipcie rok, w Chinach prawie dwa lata, tyle samo w Indonezji. Podróżowała także po Mongolii, Indiach, Laosie, Kambodży, Tajlandii, Wietnamie oraz Malezji i Singapurze. Za samotną, dziewięciomiesięczną podróż po Indonezji, podczas której powstawała książka, została nominowana przez National Geographic do nagrody TRAVELERY w kategorii Podróż Roku.

www.annajaklewicz.pl


toradowie 1.toradowie 4.jakle pdsr_20170130-front-duzy


.

Tomasz i Alicja Woźniak - Afryka marzeń - śladmi geparda

Zapraszamy na spotkanie z Afryką, jakiej nie zobaczycie na zwykłej wycieczce. Konsekwentnie od 12 lat podążamy śladami dzikich i wolnych gepardów poprzez Mozambik, RPA, Botswanę, Namibię, Tanzanię, Zambię, czy Zimbabwe. Gdy zaczynaliśmy swoją przygodę żyło ich ok. 15 000 (lata 87- 89 XX w.), wedle ostatniego spisu pozostało już tylko ok. 7100. Zapraszamy na ilustrowaną przeźroczami i filmami wędrówkę po afrykańskim buszu i sawannie. Im dalej od cywilizacji, tym lepiej. Poszukiwania gepardów stają się okazją do pokazania najpiękniejszych miejsc w Afryce, a także ich pozostałych zwierzęcych mieszkańców - słoni, lwów i lampartów.

Pokażemy życie rodzinne pustynnych słoni w krainie Samburu w Namibii oraz piesze tropienie lwów w Masai Mara na terenie RPA. Spędzimy noc przy wodopoju w Etosha na obserwacji czarnych nosorożców, wsłuchamy się w odgłosy sawanny o poranku oraz razem przeżyjemy atak słoni w buszu. Odsłonimy także drugą, ciemną stronę ludzkiej natury – polowania „w puszkach”. Opowiemy o znanej już w świecie „gepardziej mamie”, dr L. Marker oraz pokażemy najsłynniejszą gepardzicę sawanny Masai Mara o imieniu Malajka (w języku suahili - Anioł) – bohaterkę jednego z odcinków serialu BBC - THE HUNT (w którego realizacji uczestniczyliśmy). Jeśli tylko wystarczy czasu przedstawimy także zwiastun filmu kinowego MALAIKA, obrazu Matto Brafussa, którego premiera będzie miała miejsce w październiku br.

Miłośnicy podróży i dzikiej przyrody przybywajcie!

Tomasz i Alicja Woźniak

dsc07589 pop

Swoją przygodę z podróżowaniem rozpoczęli od organizacji wyjazdów trampingowych do Turcji, Syrii, Chin, Korei Północnej i Południowej. Kolejne były wypady do Meksyku, Algierii i Maroko i to właśnie te ostatnie sprawiły, że Czarny Ląd zatrzymał ich na dłużej. Jak mówią: „my już znaleźliśmy swoje miejsce na ziemi – to właśnie Afryka”.

W roku 1989 przemierzyli autostopem trzy kraje: Zambię, Zimbabwe i Botswanę, nie przypuszczając, że powrócą tam w roku 2005. I pozostaną im wierni już na zawsze. Są ambasadorami ochrony afrykańskich gepardów w Polsce i wspierają Cheetah Conservation Fund (https://cheetah.org/) w Otijiwarongo (Namibia) oraz Save The Elephant (http://www.savetheelephants.org/), monitorujący życie słoni w krainie Samburu (północna Kenia). Postulują ratowanie dzikiej przyrody, której należy się od ludzi szacunek, zwłaszcza dla naszych braci mniejszych: „Śpieszmy się je zobaczyć. Tak szybko znikają z naszej planety".


lwy.slonie2.ppp


.

Aneta Skórnicka - Pura Vida, czyli rok w Ameryce Południowej

Aneta Skórnicka opowie Państwu o swojej rocznej podróży po Ameryce Południowej, którą odbyła z katalońskim przyjacielem Francesc Garretą. Przez rok przemierzali oni bezdroża Peru, Kolumbii, Argentyny, Boliwii, Ekwadoru i Chile, ona – rysując, on – fotografując i pisząc. Bez planów, godzin, często nie wiedząc, gdzie będą spali, pozwalali, aby prowadziła ich droga i aby każdy dzień był niespodzianką. Wzorem Ryszarda Kapuścińskiego wyruszyli na spotkanie z Innym, wiedząc że oni sami są tym Innym dla mieszkańców Ameryki Południowej. Wrócili na stary kontynent, ale podróż się nie skończyła. Towarzyszy im każdego dnia, oferując nowe spojrzenie na drugiego człowieka. Podczas prezentacji Aneta zabierze Państwa do dżungli amazońskiej i małych wiosek andyjskich, na pustynię Atacama i do wielkich metropolii. Jednak przede wszystkim będzie to opowieść o niezwykłych spotkaniach. Blog z podróży, pisany w 3 językach (polski, hiszpański i francuski), gdzie można również obejrzeć książkę - owoc wyprawy, pt.: "YO, TU, NOSOTROS, TODO - cronica de un viaje de ida y vuelta a Sudamerica" (Ja, Ty, My, Wszystko – kronika z rocznej podróży po Ameryce Południowej): www.caminalma.blogspot.com Książka będzie możliwa do nabycia podczas festiwalu.

Aneta Skórnicka

aneta skrnicka skanetka

Aneta Skórnicka – ilustrator, grafik komputerowy, trener myślenia wizualnego, edukator i podróżnik. Po 10 latach spędzonych we Francji, Ameryce Południowej i Hiszpanii, wróciła do Polski, by odkryć swój kraj na nowo. Jako właściciel firmy skanetka.art, oferuje usługi graficzno-ilustratorskie, szkolenia dotyczące myślenia wizualnego, ilustrowanie wydarzeń i szkoleń, tworzenie infografik, rysowanych prezentacji oraz prowadzenie autorskich warsztatów podróżniczo-artystycznych dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

06 sudamerica_peru_skanetka.08 sudamerica_bolivia_skanetka.09 sudamerica_argentina_skanetka


.


dolny slask_sponsor1"Podróżować znaczy żyć. A w każdym razie żyć podwójnie, potrójnie, wielokrotnie." - Andrzej Stasiuk