Filmy festiwalu 2013


Dziennik z podróży

51', 2013 Polska

Reżyseria: Piotr Stasik

Scenariusz: Piotr Stasik

Zdjęcia: Piotr Stasik, Tomasz Wolski

Montaż: Tomasz Wolski

Kierownictwo produkcji: Anna Gawlita

Producent: Anna Gawlita, Witold Będkowski

 

 

Bohaterami filmu są: Tadeusz Rolke, 82-letni mistrz fotografii reportażowej i jego uczeń, 15-letni Michał, zafascynowany fotografią. Bohaterowie wyruszają we wspólną podróż kamperem z urządzoną w środku ciemnią fotograficzną. Jeżdżąc po Polsce fotografują przygodnie napotkanych ludzi. Film ten jednak to nie jedynie opowieść o podróży i magii fotografii. Przede wszystkim to opowieść o rodzącej się przyjaźni pomiędzy mistrzem i jego uczniem.


 

Cyganie głosują / The Gypsy Vote / Cigáni idú do volieb

85 ', 2012 Słowacja

Reżyseria: aroslav Vojtek

zdjęcia: Jaroslav Vojtek, Noro Hudec, Janko Meliš, Tomáš Stanek

montaż: Terézia Mikulášová, Peter Harum

produkcja: Mandala Pictures / www.thegypsyvote.com/en/

 

 

Jaroslav Vojtek, który swoimi poprzednimi filmami udowodnił, że chce i potrafi portretować środkowoeuropejską rzeczywistość, tym razem wziął się za temat budzący wiele emocji, szczególnie na Słowacji. Bohaterem jego najnowszego dokumentu jest Vlado Sendrei – romski piosenkarz i aktywista, który postanawia wystartować w lokalnych wyborach samorządowych. To nie lada wydarzenie – gdyby mu się powiodło, zostałby pierwszym romskim przedstawicielem w oficjalnych strukturach władzy. Tyle, że romska społeczność przyzwyczajona do izolacji, nieufnie patrzy na jego wysiłki. Vlado rozpoczyna więc wyborczą kampanię: rozklekotana furgonetka wozi po okolicznych wioskach cała jego ekipę, program kandydata daje się streścić w jednym zdaniu, a w roli wyborczej kiełbasy występuje tanie wino. Tylko czy deklaracje rozochoconych tańcami i alkoholem wyborców można traktować poważnie? I czy Vlado dobrze dobrał sobie współpracowników? Przekonamy się o tym w finale filmu, który, choć  pełen humoru (za dramaturgię odpowiada tu Marek Leščák – scenarzysta Martina Sulika), nie nastraja optymistycznie co do szans integracji Romów ze społeczną większością.

(www.watchdocs.pl)


Transandino

realizacja, scenariusz, zdjęcia: Kasper Piasecki, Kamil Kaczmarek

muzyka: Patryk Lichota

montaż: Mathias Mezler

produkcja: Joanna M. Chrzanowska, Kamil Kaczmarek, Kasper Piasecki

współpraca: Malwina Karpowicz

rok: 2011

czas trwania: 19′10”

www.transandino.info

transandino poster21

 

"Film przybliża trasę peruwiańskiej Kolei Transandyjskiej i otaczający ją majestatyczny krajobraz. Impresyjny dokument zabiera widza w podróż w niedostępne przestrzenie Andów. Centralna Kolej Transandyjska wybudowana została w latach 1870-1908. Jej projektantem i budowniczym był polak, Ernest Malinowski. Konstrukcja uważana jest za arcydzieło inżynierii XIX wieku".

"...w celu realizacji zdjęć kilkakrotnie przebyliśmy koleją trasę Lima – La Oroya – Huancayo. Ciekawe ujęcia powstały również z okien samochodu, którym ścigaliśmy pociąg, a także z okolicznych szczytów.
Montażu filmu podjął się Mathias Mezler. Uzupełnieniem obrazów jest muzyka autorstwa Patryka Lichoty".

www.transandino.info

 

 

kolej malinowskiego 05 still from the set 3 still from the set 5

Zdjęcia: Joanna Maria ChrzanowskaTorell Expedition

Scenariusz: Torell Expedition

Zdjęcia: Michał Jasieński, Szymon Jasieński, Marcin Klisz

Montaż: Anna Folkierska

Rok: 2012

Czas trwania: 26'13"

Muzyka: http://www.mobygratis.com/

 

 

"Blisko 80 lat temu trzech młodych, polskich podróżników-naukowców wyruszyło w kierunku Wyspy Niedźwiedziej położonej pomiędzy Skandynawią a archipelagiem Svalbard. W ten sposób rozpoczęła się era polskiej eksploracji Arktyki. Kamieniem milowym tego krótkiego, ale intensywnego okresu była wyprawa naukowa na Ziemię Torella, białą plamę na Spitsbergenie Zachodnim.

Film opowiada o naszej fascynacji tamtymi czasami, która poprowadziła nas śladami pierwszych polskich wypraw polarnych. W marcu 2012 roku ruszyliśmy w kierunku Ziemi Torella. Nasze marzenia, zmagania, i emocje utrwaliliśmy na filmie".

http://torellexpedition.pl/

 

torell expedition 2012 torell expedition 2012 torell expedition 2012

torell expedition nac torell expedition nac1 torell expedition nac2

Zdjęcia wspólczesne: Michał Jastrzębski, zdjęcia archiwalne udostępnione przez Narodowe Archiwum Cyfrowe.
dolny slask_sponsor1"Podróżować znaczy żyć. A w każdym razie żyć podwójnie, potrójnie, wielokrotnie." - Andrzej Stasiuk